Mulig hesteejendom nær Jyderup By.
Skov- og naturejendommeI udkanten af Jyderup by på Vestsjælland udbydes denne charmerende landejendom på i alt 13,3 hektar. Det er muligt at købe ejendommen med et mindre jordtilligende på ex. 3-4 ha. Prisen med ex. 3,3 ha lyder på 2 mio. kr. Ejendommen er attraktivt placeret med en skøn udsigt over de omkringliggende arealer.
Bygninger:
Bygningsmassen fremstår overskuelig og funktionel. Stuehuset er et hyggeligt og velindrettet hus på 118 m² med 3 værelser, som sammen med gårdspladsen og haven/køkkenhaven danner en hjemlig ramme med en god atmosfære. Hertil kommer to driftsbygninger på samlet ca. 300 m², samt en velholdt maskinhal på 320 m². Driftsbygningerne giver gode muligheder for etablering af hestebokse, for opbevaring af eget materiel eller til udlejning.
Jorden:
Jorden er klassificeret som JB4 til 6 uden mange sten. Det er en flad jord, samlet i et stykke og med en fornuftig arrondering. Altså er der tale om en god dyrkningssikker jord, som er velegnet til eget hobbylandbrug eller til fortsat bortforpagtning.
Beliggenhed:
Ejendommen har en attraktiv beliggenhed med cykel afstand til Jyderups faciliteter såsom indkøb, skole og daginstitutioner. Ydermere ligger ejendommen kun 1 minut fra afkørslen til Skovvejen, som sikrer hurtig adgang mod København eller kalundborg.
Her findes en alsidig ejendom med mange anvendelsesmuligheder i skønne omgivelser.