Ejendomsbillede

2 ha roligt og naturskønt beliggende med godt værksted og stor lagerhal på Tåsinge. Kun 300 m til Øhavet.

Skov- og naturejendomme


  • "Skovhavegaard" ligger i den sydlige kant af Skovballe på det sydlige Tåsinge og med kort afstand til landevejen til Svendborg.
  • Ejendommens bygninger er gode overskuelige bygninger dog med et ældre stuehus, en nyopført værkstedsbygning i 2004 på 164 kvm samt maskinhus på 335 kvm.
  • Ejendommens stuehus er med den oprindelige indretning uden større gennemrenoveringer, hvorfor køber skal budgettere med en større renovering. Boligen er energioptimeret med en luft til vand varmepumpe.
  • Den nyopførte værkstedsbygning på 164 kvm kan måske anvendes som den fremtidige bolig, da den vurderes at være en overflødig landbrugsbygning i lovgivningens regi. Der forbeholdes en landzone- og byggetilladelse hertil. Bygningen er efterisoleret efter kravene i 2004.
  • Maskinhuset kan give god plads til værksted, stald og lager. 335 kvm med betongulv.
  • Grunden, der medfølger i dette udbud, er på lige godt 2 ha. I forbindelse med at bygningerne sælges frasælges ejendommens jorder. Der kan købes mere jord med. P.t. er der til ejendommen i alt 25,68, hvor godt 16 ha ligger op til bygningerne og direkte ud til Øhavet, hertil kommer 2 parceller på vej mod Monnet, disse ligger i Natura 2000 og skal driftes herefter. Jorderne er overvejende gode dyrkningssikre lerjorder.
  • Ejendommen er attraktiv for en børnefamilie, der gerne vil bo naturskønt på landet i landsbysamfund og med kort afstand til stranden, Det sydfynske Øhav mv.
    Ejendommen ligger nær Monnet med et stor rigt fugleliv og Skovballe Havn med en god badebro, bådepladser og slæbested og mange aktiviteter. Ved kysten og stranden er godt rejevand.
  • Samtidig får I som køber den gode plads til værksted, lager, aktiviteter, dyrehold, natur, mv.
  • Der er skolebus forbi ejendommen og mulighed for at handle kun 5 km fra ejendommen i Landet Brugs.
Bestil din fremvisning i dag og lad dig inspirere af de mange muligheder, denne ejendom har at tilbyde.
Her kan du skabe dit drømmehjem, hvor hver dag bliver en ny oplevelse.
Kontakt Birthe P. tlf. 2143 7414.

Se flere ejendomme

1.650.000 kr.

Skaregårdsvej, 5700 Svendborg

2.01 ha grundareal

151 m² boligareal


Nybolig Landbrug Svanholm & Jespersen ApS


Flere ejendomme fra Nybolig Landbrug Svanholm & Jespersen ApS

Ejendomsbillede
Skov- og naturejendomme
5690 Tommerup
21 ha skøn jagt- og naturejendom nær Tommerup by

  • Bolig258 m2
  • Grundareal21,00 ha

7.495.000 kr.

Ejendomsbillede
Landbrugsjord
5683 Haarby
5,7 ha pløjejord fra Dreslette Kirke sælges

  • Bolig240 m2
  • Grundareal5,76 ha

1.100.000 kr.

Ejendomsbillede
Skov- og naturejendomme
4293 Dianalund
Skøn potentiel hesteejendom med udsigt over marker

  • Bolig260 m2
  • Grundareal4,50 ha

3.750.000 kr.

Ejendomsbillede
Skov- og naturejendomme
5290 Marslev
Attraktiv fritidslandbrug med god værkstedsplads, 6 ha jord op til bygningerne og overskuelig bolig

  • Bolig124 m2
  • Grundareal6,01 ha

1.995.000 kr.

Ejendomsbillede
Planteavlsgårde/​Agerbrug
5683 Haarby
40 ha plante- og naturejendom med god jagt på Sydvestfyn

  • Bolig272 m2
  • Grundareal40,02 ha

9.495.000 kr.

Ejendomsbillede
Lystejendomme
5260 Odense S
Heste- og Ridecenter med ridehal, ridebane, flere gode boliger, store lejeindtægter og 6,3 ha i Odense S

  • Bolig544 m2
  • Grundareal5,85 ha

8.695.000 kr.

Ejendomsbillede
Skov- og naturejendomme
5882 Vejstrup
29 ha skønt deltidslandbrug med planteavl og skøn natur nord for Svendborg nær Langelandsbæltet.

  • Bolig160 m2
  • Grundareal29,88 ha

7.895.000 kr.

Ejendomsbillede
Lystejendomme
5560 Aarup
Fritidslandbrug med unik natur, 21,5 ha nær Bred St. og den fynske motorvej

  • Bolig147 m2
  • Grundareal21,55 ha

3.900.000 kr.

An unknown error occurred. Refresh Page 🗙