Luftfoto af gul gård med grå tage og et hvidt murstenshus med lang tagflade, omgivet af have, træer og marker.

Planteavlsejendommen "Lunden" er beliggende ved Gl. Agersted i naturskønt område.

Skov- og naturejendomme

Planteavlsejendommen "Lunden" er beliggende ved Gl. Agersted i naturskønt område.
Kvisselholtvej 92 i Gammel Agersted er en klassisk landejendom omgivet af åbne marker, grønne arealer og nordjysk natur. Du får en tryg base med fjernvarme, offentlig kloak, byvand og fiberbredbånd. Ejendommen fremstår som en solid bolig fra 1974 med tilhørende udbygninger, der giver gode muligheder, uanset om du drømmer om hobby, mindre erhverv eller landbrugsdrift med markvandingstilladelse på 7.550 m³ om året. Helheden opleves som velfungerende, hvor bolig, drift og natur hænger naturligt sammen.

Boligen rummer 132 m² med en enkel, praktisk planløsning, der understøtter en rolig hverdag. Opholdsrum og køkken ligger adskilt fra soveafdelingen, og der er badeværelse med bruseniche og badekar samt mulighed for at lave et gæstetoilet(toilet og håndvask skal blot tilsluttes). Køkkenet har god spiseplads og vender mod gårdspladsen, og via bryggerset får du et funktionelt overgangsrum med opbevaring til hverdagens ting.

Stuen er rummelig og kan indrettes fleksibelt med både opholds- og spiseområde. På plantegning nr. 2 er der indtegnet mulighed for at etablere et ekstra værelse i en del af stuen, hvis du får behov for kontor, børne- eller gæsteværelse. De store vinduespartier åbner udsigten mod de grønne omgivelser og haven, hvorfra der er udgang til terrassearealet, så inde og ude kan flyde sammen i sommerhalvåret. Rundt om boligen er der ialt 3 dejlige terrasser, den ene med fjernbetjent solmarkise.

Grunden er på 11,08 ha med både have og markarealer omkring bygningerne. Den grønne ramme med gamle træer og åbne græsarealer skaber en rolig atmosfære og en blid overgang til de omkringliggende marker. Her er der plads til udeliv, leg, afslapning og projekter, samtidig med at du har markarealerne tæt på, hvis du ønsker at udnytte ejendommens landbrugsmuligheder og markvandingstilladelse.

Udbygningerne rummer i alt 1338 m² erhvervsareal, der kan anvendes til stalde, maskiner, værksted, opbevaring eller aktivitet, der kræver plads. Blandt dem er en garage med nyere spær og tagplader, velegnet til både køretøjer og opbevaring. Udbygningerne ligger praktisk i sammenhæng med boligen, så du har kort afstand mellem hjem og de funktioner, der understøtter arbejds- og fritidsliv.

Gammel Agersted er et lille, roligt lokalsamfund med hyggelige omgivelser og et åbent landskab med marker og skovstykker, der inviterer til gå- og cykelture året rundt. Byen Agersted - beliggende 1 km syd for Gammel Agersted - har en velbesøgt brugs, Agersted Friskole og Børnehave, samt Agersted Motionscenter. Agersted er en by med et velfungerende foreningsliv med mange frivillige. Der er overskuelig afstand til Dronninglund med butikker, skole, gymnasium, daginstitutioner, fritids- og idrætsfaciliteter samt kulturelle tilbud, og herfra er der gode forbindelser til motorvejen og de større byer. Sammen med fiberbredbånd og den solide infrastruktur får du en hverdag, hvor livet på landet kan kombineres med moderne arbejdsliv og en praktisk dagligdag.

Alt i alt får du en solid og funktionel landejendom med fleksibel planløsning, omfattende udearealer, gode udbygninger og markvandingstilladelse, hvor der er plads til både familieliv, hobby og mindre erhvervs- eller landbrugsdrift – og mulighed for at sænke tempoet, nyde naturen og finde ro, uden at gå på kompromis med praktiske løsninger i hverdagen.

Se flere ejendomme

2.495.000 kr.

Kvisselholtvej, 9330 Dronninglund

11.08 ha grundareal

132 m² boligareal


LandboGruppen Nord


Flere ejendomme fra LandboGruppen Nord

Luftfoto af en gård med røde og hvide længer, omgivet af træer og marker, med havet og en flad kyststrækning bagved.
Planteavlsgårde/​Agerbrug
9981 Jerup
Planteavlsejendom beliggende nord for sommerhusområdet Bratten mellem Strandby og Jerup.

  • Bolig144 m2
  • Grundareal55,88 ha

6.495.000 kr.

Rødstens- og hvidkalkede længer med solceller på det sorte tag, set fra en stor, slået plæne med buske og træer.
Planteavlsgårde/​Agerbrug
9750 Østervrå
Planteavlsgårde/​Agerbrug

  • Bolig152 m2
  • Grundareal34,55 ha

7.950.000 kr.

Luftfoto af hvidkalket gård med mørke tage omkring en brolagt gårdsplads, stor plæne, store træer og pløjede marker bagved.
Planteavlsgårde/​Agerbrug
9330 Dronninglund
Planteavlsgårde/​Agerbrug

  • Bolig260 m2
  • Grundareal63,59 ha

13.950.000 kr.

Luftfoto af lange bygninger med røde tage omgivet af træer og skov og store grønne marker.
Skov- og naturejendomme
9280 Storvorde
Skov- og naturejendomme

  • Bolig422 m2
  • Grundareal11,02 ha

9.995.000 kr.

Luftfoto af en gård med gult stuehus og flere længer, omgivet af træer, en lawn, veje og store marker.
Skov- og naturejendomme
9850 Hirtshals
Skov- og naturejendomme

  • Bolig140 m2
  • Grundareal8,03 ha

2.295.000 kr.

Luftfoto af marker og gårde med et område markeret med rødt og optegnet grænse.
Landbrugsjord
8940 Randers SV
Landbrugsjord

  • Bolig209 m2
  • Grundareal43,46 ha

1.000 kr.

Luftfoto af en stor landbrugsejendom med lange stalde med røde og orange tage, omgivet af marker og læhegn.
Kvæggårde
9800 Hjørring
Kvæggårde

  • Bolig230 m2
  • Grundareal388,12 ha

128.500.000 kr.

Luftfoto med matrikelgrænser og røde markerede jordarealer, med marker, skov og en grusgrav med vand ved siden af.
Landbrugsjord
9300 Sæby
Landbrugsjord

  • Bolig0 m2
  • Grundareal66,07 ha

34.000.000 kr.

An unknown error occurred. Refresh Page 🗙